Dvidešimt penkta pamoka

Būdvardžiai, jų laipsniavimas. Istorija Katzen fressen nicht immer Mäuse ir namų darbai.

Vokiečių kalbos kursai

Šią pamoką skirsime būdvardžiams. Norime, kad išmoktumėte jų kuo daugiau. Mokysimės laipsniavimo, kad galėtume palyginti žmones, gyvūnus, reiškinius. Jūsų laukia istorija Katzen fressen nicht immer Mäuse ir namų darbai.

Dėmesio! Jūs matote tik garsinės medžiagos ir konspekto pradžią. Užsisakykite dabar ir gaukite visą vokiečių kalbos pamoką, kurioje galėsite išklausyti tolimesnį įrašą, pamatyti video ir žodynėlį, taip pat turėsite progą įtvirtinti tarimą bei peržiūrėti užrašus. Visą audio medžiagą galėsite parsisiųsti mp3 formate!

Audio   

Nemokamos dalies trukmė - 5 min. Visa pamoka - 30 min.


Parsisiųsti audio mp3 formate

Video   

video tik įsigyjus pamoką

Parsisiuntimas   

Įsigykite pamoką ir tuomet galėsite ją parsisiųsti.
Pirkti pamokas

Žodynas   

#WordTranslation
1Hübsch  Žavus, gražus
2Schick  Elegantiškas
3Golden  Aukso spalvos
4Eisern  geležinis
5Heutig  Šiandieninis
6Jährlich  Kasmet

Nemokamoje dalyje pateikta tik dalis žodžių.

Užrašai   

  • - Hallo. Tomas. Hallo, unsere lieben Deutschfreunde!
  • - Hallo, Laura! Hallo, alle Deutschfans!

Šią pamoką skirsiu būdvardžiams. Noriu, kad išmoktumėte jų kuo daugiau. Mokysimės laipsniavimo, kad galėtume palyginti žmones, gyvūnus, reiškinius. Tomai, prašau primink, kokius būdvardžius mūsų studentai jau tikrai turėtų suprasti.

Turėtų būti jau labai nemažai. Pvz., gut, schlecht, ausgezeichnet, dunkel, hell, gesund, krank, lang, kurz, klein, groß, lustig, traurig, müde, munter, gemütlich, modern, schnell, langsam, lebhaft, ruhig, langweilig, interessant, uninteressant, böse, beschäftigt, teuer, billig, richtig, falsch, lieb, nett, sauber, optimistisch, pessimistisch, alt, jung, frisch...

Išvardinai tikrai nemažai. Vokiečių kalboje, kaip ir kiekvienoje kitoje kalboje: lietuvių, anglų, rusų ir kt., būdvardžių labai daug. Jei skirtingi laikai, veiksmažodžių asmenavimas, daiktavardžių ir būdvardžių linksniavimas yra atraminės kalbinės konstrukcijos, tai būdvardžių vartojimas išreiškia kalbančiojo asmens santykį su realiais įvykiais ar reiškiniais ir pabrėžia jo individualumą.

Du hast Recht. Juk pamatęs žavią merginą, galėčiau pasakyti labai paprastai konstatuodamas faktą: Die Frau ist sehr sexy. O moterys gali apibūdinti kitais žodžiais: die Frau ist sehr   Hübsch (žavi, graži) arba schick gekleidet (elegantiškai apsirengusi) ar kažkaip panašiai.

Taip, Tomai, šiuo atveju tu teisus :) Moterys yra pastabesnės, mato panoramiškai ir yra empatiškos, tai yra gali geriau įsijausti į sutiktą žmogų ar situaciją. Todėl lyčių skirtumai nulemia skirtingus matomo asmens ar reiškinio vertinimus.

Sugrįždama prie tavo pateiktų sakinių, noriu paprašyti mūsų studentų gražiai ištarti Tomo pasakytus naujus būdvardžius.

Hübsch. Schick. Išgirdę šį vokišką būdvardį, lietuviai dažniausiai šypsosi arba juokiasi. Todėl turėtume išmokti tarti tikrai puikiai vokiškai, kad nekiltų visokių galimų asociacijų. Taigi, dar kartą: schick– labai trumpas i ir minkštas k.

  Schick
elegantiškas

Šis žodis dažniausiai apibūdina elegantiškus, madingus drabužius. Jis kilęs iš prancūzų kalbos.

  • - Galimi sinonimai yra šie: elegant, modisch, trendy.
  • - Ausgezeichnet, Tomas.

Dabar pabandykime pašnekėti apie būdvardžių laipsniavimą, nes jis daug paprastesnis už linksniavimą.

Būdvardžių laipsniavimas vokiečių kalboje visiškai paprastas dalykas. Išmoksti taisyklę ir viskas aišku. O kas jau moka angliškai, tai nebus jokio papildomo darbo. Šiek tiek naujienų vis tiktai sužinos ir tie mūsų studentai, kuriems anglų buvo pirmoji užsienio kalba.

  • - Tomai, kokius būdvardžių laipsnius žinai?
  • - Kaip ir lietuvių kalboje: nežymimasis, aukštesnysis ir aukščiausiasis. Tik pavadinimai vokiški.
  • - Teisingai: der Positiv, der Komparativ, der Superlativ.

Dauguma būdvardžių laipsniuojami. Bet yra ir tokių, kurie yra nelaipsniuojami: tai būdvardžiai, nusakantys medžiagas, laiką, vietą, geografinę kilmę ir kiti. Keli nelaipsniuojamų būdvardžių pavyzdžiai:

  Golden
auksinis
  Eisern
geležinis
  Heutig
šiandieninis
  Jährlich
metinis
  Täglich
kasdieninis

Deutsch, litauisch, englisch

  Polizeilich
policijos
  Administrativ
administracinis
Aukštesnysis laipsnis sudaromas iš nelyginamojo pridedant priesagą -er.

Testas   


Pasitikrinkite žinias.
Testą galite kartoti tiek kartų, kiek tik pageidaujate.