Aštuoniolikta pamoka

Vientisinis būtasis laikas – Imperfekt. Rašysime laišką. Praktikuosime tarti vokišką R garsą, kuris skiriasi nuo lietuviškojo, stipriai vibruojančio r garso.

Vokiečių kalbos kursai

Šioje pamokoje tęsime vientisinio būtojo laiko – Imperfekt - darybą, išmoksime parašyti nesudėtingą laišką, kuriame visus veiksmus išreikšime būtent šiuo laiku. Kursime ir versime sakinius. Pamoką paįvairinsime praktikuodami tarti vokišką R garsą, kuris skiriasi nuo lietuviškojo, stipriai vibruojančio r garso.

Dėmesio! Jūs matote tik garsinės medžiagos ir konspekto pradžią. Užsisakykite dabar ir gaukite visą vokiečių kalbos pamoką, kurioje galėsite išklausyti tolimesnį įrašą, pamatyti video ir žodynėlį, taip pat turėsite progą įtvirtinti tarimą bei peržiūrėti užrašus. Visą audio medžiagą galėsite parsisiųsti mp3 formate!

Audio   

Nemokamos dalies trukmė - 5 min. Visa pamoka - 27 min.


Parsisiųsti audio mp3 formate

Video   

video tik įsigyjus pamoką

Parsisiuntimas   

Įsigykite pamoką ir tuomet galėsite ją parsisiųsti.
Pirkti pamokas

Žodynas   

#WordTranslation
1Der Traubensaft  Vynuogių sultys
2Knurren  Gurguliuoti
3Böse  Piktas
4Der Regen  Lietus
5Regnen  Lyti
6Fies  Bjaurus, atgrasus

Nemokamoje dalyje pateikta tik dalis žodžių.

Užrašai   

 • - Guten Tag, meine lieben Studenten! Ich hoffe, allen geht es gut und wir können weiterlernen.
 • - Guten Tag an alle virtuellen Deutschstudenten!
 • - Šioje pamokoje tęsime vientisinio būtojo laiko – Imperfekt (sinonimas – Präteritum) darybą, išmoksime parašyti nesudėtingą laišką, kuriame visus veiksmus išreikšime būtent šiuo laiku. Be to, pasikartosime arba išmoksime vokiškus veiksmažodžius, kurie reikalauja galininko – Akkusativ – linksnio, beje, vokiečių kalboje tokių dauguma. Darysime pratimus, tai yra kursime ir versime sakinius. Pamoką paįvairinsime praktikuodami tarti vokišką R (r) garsą, kuris skiriasi nuo lietuviškojo, stipriai vibruojančio r garso.
 • - Taip, taip, žinau, kad yra toks garsusis gerklinio liežuvėlio R garsas :) Rrrrrote Rrrrrosen...
 • - Sehr gut, Tomas! :) O gal gali paaiškinti, kaip ištarti mažojo liežuvėlio R garsą?
 • - Iš esmės tai visi, kuriems vaikystėje skaudėdavo gerklę ir mamos priversti turėdavo gargaliuoti kokį nors gydomąjį marmalą, atsiprašau, skystį su žolelėmis, soda ar druska, gali ištarti šį garsą, nes šio garso tarimo pagrindas yra gerklinio liežuvėlio vibracija.
 • - Šaunuolis, paaiškinai tikrai labai gerai - trumpai ir aiškiai. Iš tikrųjų taip ir yra: gurkštelėkite kad ir paprasto virinto šilto vandens su soda arba druska ir nenurydami gargaliuokite gerklėje: ir gerklei sveika, ir išmoksite ištarti garsųjį vokišką R garsą, kai vibruoja gerklės gilumoje esantis mažasis liežuvėlis. Jei jo dar niekados nematėte, žvilgterkite į savo ar šeimos nario gerklę: pabūkite gydytoju ir, liežuvį prispaudę mentele ar šaukšteliu, gerklės gilumoje pamatysite mažąjį liežuvėlį. Tariant šios kokybės R garsą, išjudinamas būtent šis artikuliacinis kalbos padargas.
 • - Laura, kada reikia tarti šį R garsą? Kiek žinau, tai gali būti tariama ir kiek kitaip.
 • - 'R' garsas paprastai tariamas žodžio ar skiemens pradžioje. Jei jums nesigauna ištarti šį gerklinį garsą, tarkite mažai vibruojantį priekinį r garsą. Įdėmiai pasiklausykite pasakos apie Raudonkepuraitę pradžios ir mano tarties. Iš karto išrinksiu naujus žodžius. Tomai, sei bitte so nett – būk malonus, prašau išversk:
Das Rotkäppchen
Raudonkepuraitė
Der Wolf
vilkas
  Der Traubensaft
vynuogių sultys
  Knurren
urgzti; burgzti
Die Rose
rožė
  Böse
piktas

Das ist das Rotkäppchen. Es rennt zu seiner Großmutter und bringt ihr rote Rosen und roten Traubensaft. Da kommt der böse Wolf und knurrt: grrrrr…

Jetzt bitte alle zusammen mit mir und Tomas. - Dabar visi kartu su manimi ir Tomu.

 • - Pasipraktikuokite namie. Bus smagu ir naudinga. Tikriausiai reikėtų pasakyti, kad yra ir dar kitoks 'r' garsas, pvz., galūnėse: der Lehrer...
 • - Visiškai teisingai, toks 'r' garsas, beje, ne tik galūnėse, bet ir priešdėliuose arba po ilgųjų balsių, yra subalsinamas, jo jokiu būdu nereikia vibruoti, jis tiesiog susilieja su balse, pvz., die Mutter, des Vaters, erzählen, verstehen, die Kultur ir taip toliau.

Tad tiek žinių apie R (r) garsą. Dabar pasipraktikuokime, tam labai tiks mano parinktas eilėraštis apie lietų, vokiškai der Regen. Panašu į anglišką žodį 'the rain', ar ne?

  Der Regen
lietus
  Regnen
lyti

Išmokyme priedainį, kurį jums reikės kartoti po kiekvieno posmo: Regen, Regen, immer nur Regen! Regen, Regen, immer nur Regen!

Pradedame:

Regen am Sonntag.
Regen am Morgen.
Regen im Frühling.
Der Regen ist fies (bjaurus, atgrasus).
Alle zusammen: Regen, Regen, immer nur Regen! Regen, Regen, immer nur Regen!

Regen am Montag.
Regen am Abend.
Regen im Sommer.
Der Regen ist kalt.
Alle zusammen: Regen, Regen, immer nur Regen! Regen, Regen, immer nur Regen!

Ypač užsidegusiems siūlau išmokti tarti dar vieną smagią greitakalbę su 'r' garsu:

333 riesige Reiter ritten 333 mal um das große runde Rothenburger Rathaus.

Der Reiter
raitelis
  Riesig
milžiniškas
  Reiten, ritt, geritten
joti (ritten Imperfektas – jojo)
  Rund
apvalus
Das Rothenburger Rathaus
Rotenburgo rotušė

Testas   


Pasitikrinkite žinias.
Testą galite kartoti tiek kartų, kiek tik pageidaujate.